Domů · Návody · Jak trénovat na dřevárnu II - zdokonalení v boji

Jak trénovat na dřevárnu II - zdokonalení v boji

Tento seriál článků je zasvěcen přípravě na bitvy, trénování a sebezlepšování v otázkách bojových, fyzických a taktických. Začneme od začátečníka a vychováme ze sebe zkušené bojovníky. Články na sebe plynule navazují a popisují tréninky tak, aby při byla dosažena pokud možno maximální efektivita.

Pokud již své tělo ovládáte a vydržíte předpokládanou minimální zátěž, je na čase připravit se na boj. Základem boje je správný postoj a ovládání bojových kroků a seků i obran. Budeme předpokládat, že toto umíte.

Na boj se dá připravit jedině zkoušením si boje samotného. Z hlediska výdrže jde ale hlavně o to, abyste boj vydrželi fyzicky, svou výdrží. Abyste se nezadýchávali, nebolely vás ruce (to si ruce mohou dovolit až po skončení bitvy).

Zkoušejte si na imaginárním nepříteli cca deset minut útočení zbraní, jde hlavně o to, aby paže vydržely dlouho rychlé a sekavé pohyby. Pracujte na rychlosti úderů a na jejich frekvenci, do úderů zapojujte celé tělo, ramena, trup, nohy…

Rozšíření tréninků
Postupem času, jak procházíte dalšími a dalšími tréninky, nabíráte více a více zkušeností. A někdy nadejde bod, kdy vám tréninky přestanou přinášet to, co na začátku. S tím, jak se učíte, potřebujete poznávat dál a třeba i více do hloubky. Hloubkovost patří spíše k historickému šermu, kde se dají studovat například školy šermu, ale v dřevárnách tolik možností, co nového se učit, není. Proto nám zbývá jen procvičování již naučeného a poznávání dalších věcí, které si ukážeme dále.

Bod třetí – Kombinace běhu a boje

Vhodné kombinace:

Přepadení na cestě – Dálkový běh, kdy bude dotyčný na nějakém (dopředu neznámém) místě napaden. Zkoušený si procvičí vytržení z běhu, pozornost, čtení terénu a boj v nevýhodě. Útočníci si procvičí taktiku hraničáře a boj ze zálohy.

Náběh, zteč – Krátký sprint zakončený rychlým bojem, jak je tomu často na závěrečných bitvách.

Ulička – Zkuste proběhnout uličkou, která bude tvořena ozbrojenci, kteří se nebudou pohybovat z místa, ale budou na vás útočit. Probíhající se bude snažit zasáhnout co nejvíce protivníků a obdržet co nejméně zásahů a zároveň proběhnout v co nejmenším čase. Útočníci si procvičí útok na pohybující se bránící cíl. Dá se probíhat třeba i po dvojicích.

Bod čtvrtý – zpevnění zápěstí
Při dřevěném boji se většinou nedodržují seky z historických šermířských škol a boj se většinou omezuje spíše na pohyb zápěstí, „kidlení“. Což je u lehkých zbraní, kde je jedno, jestli zasáhnete plochou či ostřím, možná i výhoda. Proto procvičujte své zápěstí bojem.

Vyčleňte si při tréninku čas, kdy se postavíte s rozkročenýma nohama, napjatou ozbrojenou paži zdvihnete do vodorovné polohy a útočte jen za užití zápěstí. Celé tělo v klidu, nehýbe se, zbraň ovládáte jen v zápěstí. Ano, je to velmi náročné, ale přínosné.

Procvičujte ohebnost, motoriku, přesnost a rychlost.

Bojové hry
Bojové hry by měly sloužit jako prvek zábavy, obohacení tréninku, vytržení z jakéhosi již se protivícího stereotypu. Vedle toho by měli ale dát zjasněným něco, co je obohatí, přičemž se nemusí jednat hned o novoty pro dřevárnu samotnou. První bojovou hrou, kterou si představíme, jsou klasické „vlajky“

Rozdělte družinu na dvě rovnoměrné skupiny. Zvolte si předmět, který bude předmětem snažení. Každá skupina má svůj daný předmět a schová jej na svém území. Skupiny sobě navzájem se budou snažit onen předmět ukrást a dopravit k sobě. Takto se procvičí bojové vlastnosti, pohyb v terénu a koordinace.

Pro dnešek vše, v dalším článku si ukážeme další bojové hry, procvičíme postřeh a zdokonalíme se v boji.

01.04.2011. 12:10

Komentáře