Domů · Úvahy, rozhovory · Zbroje – opomíjené i přeceňované

Zbroje – opomíjené i přeceňované

O zbraních toho padlo již mnoho, o zbrojích také, ale i tak tento článek přináší jiný pohled na zbroje.

Zbroje jsou tím nejsvrchnějším, co na sobě při bitvách a larpech máte. Proto jsou velmi často silně nápadné. Navíc, ti nejopancířovanější se staví často do prvních řad. A je jen smutné vidět někoho v plné zbroji krčícího se někde vzadu… Tím bych přešel k prvnímu bodu:

Důvod užití zbroje:
Zbroj je něco, co nás ochraňuje při boji. Při boji, ne při náhodné ráně. Dřevárny a larpy nejsou primárně o kruté řeži, ale jsou o tom zahrát si jistou postavu. Třeba vojáka. Ten si na sebe bere zbroj, aby přežil, protože často bojuje. To znamená jedině dvě věci – zbroj musí být funkční a musí se v ní dát dobře bojovat. Každý, kdo tedy nese zbroj, je válečníkem a měl by počítat s bojem, proč by se pak ale měl schovávat? Má bojovat!

Když víme, k čemu tedy zbroj vlastně je (ne, že bychom to nevěděli), můžeme si říct, jak je kombinovat. Předtím ale krátce o zbrojích, ty můžeme rozdělit na několik skupin, začnu tou nejodpudivější a budu pokračovat tou nejlepší: Jekorové a laminátové – ty jsou, podle mého soudu, velmi nevkusné. Zvláště pokud z toho vyrobíte placatý kyrys, přelepíte jej kobercovkou a nalakujete je stříbrně. Kobercovka vytvoří nehezké pruhy a vy vypadáte jako trestanec v popelnici. Navíc, když připomeneme funkci zbroje, pohyblivost, zjistíme, že jekorový kyrys nejen že vypadá hrozně, ale je i nefunkční.

Látkové, vycpávané – vyrobit si prošívanou látkovou zbroj není vůbec jednoduché. Sám jsem to zkoušel a ruční šití skrze 10 vrstev je zvěrstvo. Proto jsem si koupil zbroj z Fantasyobchodu a jsem vysmátý. Vycpávané zbroje vypadají skvěle, o to více, pokud jsou doplněny třeba ocelovými prvky, jako jsou kukly, helmy, ochrana kloubů atd. Kouzlo vycpávaných zbrojí pro mne spočívá i v tom, že jsou reálné a historické. Tyto zbroje se nosily až do příchodu střelného prachu a i v době jeho vlády se držely déle, než plnoplátové zbroje. Z historického hlediska se jedná o nejrozšířenější zbroje vůbec. Navíc, údržba těchto věcí je jednoduchá, stačí jehla s nití – to zvládnete i v bitevní vřavě.

Kroužkové zbroje – kroužková zbroj vypadá skvěle. Je jednoduchá na výrobu (pokud si seženete kroužky) a na údržbu, akorát rezaví. Ale v dnešní době, kdy existuje možnost galvanického pokovení, to není problém. Na trhu se obzvláště osvědčují pozinkované předpřipravené kroužky, ze kterých jsem pletl i svou vlastní zbroj. Možnou nevýhodou této zbroje je, že je těžká (až 10kg) a že se musí kombinovat s podložní vrstvou, nejčastěji vycpávanou zbrojí, která měkčí údery. Kroužkovky jsou totiž navrženy na ochranu proti sečným zbraním. A tady je rozdíl mezi dřevárnou a železem. Na železe je kroužkovka velmi vítaná věc. Na dřevárně je to spíše ozdoba, protože tupé ploché zbraně (i meč je tupý a má širokou plochu dopadu) působí na tělo jinak, než pravý meč. Proto byste si měli rozmyslet, jestli takovou (pro někoho) těžkou věc na dřevárny vůbec chcete a jestli neinvestujete rovnou do ocelových prvků nebo jestli nezůstanete u kvalitní prošívanice. Ocelové prvky – tím je myšlena ocelová zbroj, ne však kompletní. Nejčastěji se nosí ocelové ochrany kloubů, hlavy a ramen, pěkně po vzoru trpaslíků. Nevýhodou je opět nutnost podkladu, vycpávané zbroje. Samotná helma, do které dostanete, pěkně zazvoní a hlavu neochrání. Ramena musíte mít na něco upnutá, jinak jsou nepoužitelná. Nejlepší je vázat je přímo na vycpávanou zbroj.

Tady je hezky vidět, že to nejlepší, do čeho můžete investovat, je prošívanice. To je základ, na kterém můžete skvěle a efektivně (jak funkčně, tak esteticky) stavět. Pokud to všechno shrneme, vyjde nám jakýsi mišmaš. Základem je rozhodnout se, co chci být za postavu a podle toho se zařídit. Pokud vesničan, na zbroj ať ani nemyslím. Pokud hraničář, nebo jiný lesomil, vycpávaná zbroj a kožené nátepníky je maximum, ostatní by mohlo plašit protivníka (a zvěř)... Válečníci ať nosí vycpávané zbroje, rukavice a helmy (to je základ), majetní pánové ať k tomu přidají kroužkovou zbroj či kožený kyrys, králové, panovníci a trpaslíci ať se zakují od paty k bradě do ocele prvotřídních kvalit.

Závěrem snad jen heslo kvalitní zbroje: ochrana, funkčnost a dobrý vzhled!

Napsal: Vrog

25.02.2011. 11:37

Komentáře